Turizm haftası muhteşem kortejle başladı

İzmit Kültür Tepesi Atatürk Anıtında gerçekleşen törene İl Kültür ve Turizm Müdür V. Ercan Yamen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı ve TEMA İl Temsilcisi Nermin Tol KOÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Birsen Bilgili  KOÜ Kartepe Turizm Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tülay Üzümcü İl Halk Kütüphanesi Müdürü Adil Üğüten Müze Müdür Vekili Zuhal Uykal Şube Müdür vekili Hülya Özer Şube Müdürleri Ahmet Özsağır Mahmut Yamaç Kocaeli Turizm Derneği Başkanı Soner Kılıç Biz İzmitiz Platform Kurucusu Hüseyin Erol şube müdürlerinin yanı sıra ilk orta ve lise okulları  otel işletme ve sektör temsilcileri sivil toplum kuruluşları spor temsilcileri tiyatro grupları AKUT ile halk oyunları gurupları katıldı. Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından kortej başladı.

RENGANEZ KORTEJ

Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde gerçekleşen kortejde renkli görüntüler yaşandı. 7den 70e ilgi gören rengarenk kostüm ve kıyafetleriyle herkesin ilgi odağı olan şenlik havasında kortejde kuruluşlar ellerindeki dövizlerle turizme dikkat çekti. Roman minikleri ise ön sırada kırmızı kostümleriyle karanfil dağıttı. Okullar ise korteje özel hazırlanmıştı. Çevre kirliliği ile geri dönüşüme dikkat çeken kostümler herkesin ilgi odağı oldu. Kortejde her katılımcı kendini anlatan kıyafet ve kostümleri giyerek yürüdü. Vatandaşların da ilgisi oldukça fazlaydı. Kültür Tepesinden başlayan ve yürüyüş yolu güzergahından devan eden korteji eski valilik binasının bulunduğu Kent Meydanında sona erdi.  Burada etkinlik gösterilerle devam etti.

PİŞMANİYE ÇEKİLDİ

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen özetle şunları kaydetti: Balkanlardan Kafkasyadan Anadolunun dört bir ucundan gelip burada kaynaş olup yaşayan tüm renkleriyle Kocaeli burada. Adına kültür dediğimiz ve bizleri birbirimize bağlayan o kuvvetli bağımızı daha da güçlendirmek için hepimiz buradayız. İnsan yaşadığı şehre benzer derler. O kentin havasına suyuna taşına toprağına. Hepimiz güzeliz. Çünkü yaşadığımız bu kadim şehir çok güzel. Turizm haftamız her yıl artan bir güzellikle sürsün dileklerimle sözlerimi sonlarken organizasyonda yoğun emek harcayan herkese ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor. Coşkumuzun sevincimizin umudumuzun bitimsiz olmasını diliyorum Konuşmaların arıdan halk oyunları ekiplerinin gösterileri Kocaeli türkülerinin yer aldığı halk müziği konseri ve pişmaniye çekilmesiyle gösteriler devam etti.

- Güncel Kocaeli, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.guncelkocaeli.com/haber/2460503/turizm-haftasi-muhtesem-kortejle-basladi