Dalkılıç: Biz kazanacağız

Saadet Partisi Dilovası Belediye Başkan Adayı Ercan Dalkılıç, gazetemize verdiği özel röportajda, “Dilovası halkı bizim yanımızda, bizi destekleyecek. Dilovası’nda 10 yıldır hizmet yapılmadığı belli. Halk, mevcut iktidar belediyesine oy vermeyecek. Biz kazanacağız” dedi

Video için play'e tıklayın

İlimizde seçim rekabetinin en yoğun yaşandığı ilçelerden birisi olarak Dilovası ön plana çıkıyor. Çünkü Saadet Partisi’nin belediye başkan adayı Ercan Dalkılıç’ı, AK parti dışında diğer siyasi partiler de destekliyor. SP Dilovası Belediye Başkan Adayı Ercan Dalkılıç gazetemize özel röportaj verdi. Dalkılıç, SP Dilovası İlçe Başkanlığı binasında gerçekleştirdiğimiz röportajda samimi açıklamalarda bulundu. 3 dönem belediye başkanlığı tecrübesi bulunduğunu ve Dilovası’nın kurucu belediye başkanı olduğunu vurgulayan Ercan Dalkılıç, projelerine ve Dilovası halkının beklentilerine yönelik birçok konuya dair değerlendirmeler yaptı.

Adaylık süreciniz nasıl gelişti?

Daha önce 3 dönem belediye başkanlığı yaptım. Şimdi tekrar Dilovası’nın belediye başkan adayıyım. Dilovası’nın ilk, kurucu belediye başkanıyım. Ben yıllardır siyasetin içerisindeyim. Ben rahmetli Turgut Özal döneminde siyasete başladım. Görev istenmez verilir. Ben 16 yıldır normal bir vatandaş olarak yaşıyorum. Dilovası halkı beni tekrar bu göreve layık gördüğü için aday oldum. “Gel tekrar Dilovası’nda belediye başkanlığı yap” diye talepte bulundular ben de ondan dolayı aday olmaya karar verdim.

Dilovası’nın eksikleri nedir?

Diloavası’na 15 yıldır bizim yaptığımız yatırımların dışında hiçbir şey yapılmadı. Devletin yapmış olduğu hariçtir. Dilovası Belediyesi’nin yaptığı herhangi bir eser yoktur. Onun için de biz diyoruz ki biz yaptıklarımızın devamını yapacağız İnşallah.

Projeleriniz nelerdir?

Dilovası’nda bir hava kirliliği var. Bu iktidar partisinin döneminde çöp geldi, kömürcüler geldi. Dilovası hava kirliliğinden mustarip. Dilovası Turgut Özal Mahallesi’nde çocuklarımızın çoğu maskeyle geziyor. Bu durum ortadayken buranın mevcut belediye başkanının hiçbir şey yapmadığı ortada. Biz de bunun için talibiz bu işe. Ben 40-50 yıldır buradayım. Ben buranın insanıyım, buranın çocuğuyum. Kocaeli’yi iyi bilirim. Kocaeli’nin köylerinin hepsine bir bakın ama Dilovası’nda büyükşehir belediyesinin de yaptığı bir şey yok. Mevcut belediye başkanı 2 dönemdir görevde, hiçbir eserleri yok. Dilovası maalesef üvey evlat muamelesi görüyor. Dilovası’nın girişi 1 ay önce yapıldı. Madem öyle 10 yıldır niçin yapılmadı.

“HALA BİZİM DÖNEMİMİZDE YAPTIKLARIMIZ DURUYOR”


Bizim projelerimiz Dilovası için önemli. Dilovası’nın ihtiyaçları bunlar. Dilovası sanayi kuruluşlarının en çok olduğu bölge. Dilovası’nın yüzde 80’i işsiz. Pırıl pırıl gençlerimiz var, iş bulamıyor. Biz Dilovası belediyesinde bir birim açacağız. Bu birimde Dilovalı gençleri sertifikalı yetiştireceğiz. Buradaki sanayi kuruluşlarına kaliteli eleman verme imkânımız olacak. Buna benzer, kreşten tutunda kapalı spor sahalarına kadar 53 tane projemiz var. Diliskelesi’nde spor sahamız yok. Gençliğin gideceği hiçbir yer yok. Tek gidebileceği yer kahve. Benim dönemimde Dilovası’nda bir tane spor sahası yaptık, yeşil alan yaptık. Hala onlar duruyor. Dilovası gencine iki tane spor sahası yapacağız.

Çevre kirliliğini önleme adına bir çalışmanız olacak mı?

Çevre kirliliğiyle ilgili belediyede bir birim kuracağız. Günlük olarak bölgedeki tüm hava kirliliğini denetleyeceğiz. Bu hava kirliliği konusu büyükşehir ve bakanlığa bağlı. İlçeler ceza yazamıyor. Biz rapor hazırlayıp, bu raporları gerek bakanlığa gerek Büyükşehir’e ileteceğiz. Konunun takipçisi olacağız.

Büyükşehir belediyesinde yönetim değişmezse hizmet alabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Ben belediyeciyim. Yıllarımı verdim bu işe. Yasaların bana verdiği hak ne varsa onu ararım. Çünkü Dilovası’nda yaşayan vatandaşın hakkıdır bu. Ben böyle bir durum oluşursa herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Büyükşehir belediyesi mevcut başkanların elindeydi. Ne yaptılar? Hiçbir şey yapmadılar. Belediyecilik çok ayrı bir şeydir. Belediyeciliğin bir okulu da yoktur. Ben daha iyisini yapacağıma inanıyorum.

Siz nasıl bir belediye başkanı olacaksınız?

Eskiden Şehri Emin derlerdi. O şehrin abisi, kardeşi, babası her şeyi. Doğumundan ölümüne kadar orada oturan herkesin abisi, kardeşi olacağım. Ötekileştirmeyeceğim, birleştireceğim. Böyle bir belediye başkanı olacağım.

AK Parti dışında diğer siyasi partiler burada aday çıkarmadı. Çıkaranlar da adaylarını çekti. Niçin böyle bir durum yaşandı?

Ben Saadet Partisi’nin belediye başkan adayıyım. Saadet Partisi’nden de devam edeceğim. Diğer partilerin belediye başkan adayları vardı. Onlar çekildiler. Onlar da şu anda bizi destekliyorlar. Demokrasinin beşiği yerelde olmalı. Herkes Birleşmeli. Genel anlamda kimin ne siyasi düşüncesi varsa saygı duyarız ama yerelde biz paylaştırıcı olacağız, birleştirici olacağız. Ondan dolayı da arkadaşlarımla birlikte Dilovası’nda halka hizmet edeceğiz. Bütün mesele bu.


Peki halkın beklentisi nedir?

Ben 16 yıldır görevde değilim. Dilovası’nda çocuğunuzu götüreceğiniz bir park yok. Dilovası’nda gidip, oturacak bir yer yok. İnsanlar, ya Hereke’ye ya Gebze’ye gidiyor. Oysa ki Dilovası çok önemli bir ilçe. Dilovası’nın 50 bine yakın nüfusu var. 32 bin seçmeni olan bir yerde doğru dürüst bir park olmaz mı? Benim dönemimde iki tane park yaptık. Hala onlar duruyor. Diliskelesi’nde yaptığımız parkın da kapısına kilit vurmuşlar. Dilovası halkı bir Gebze gibi, Kocaeli gibi daha iyi yaşayabilmeyi arzuluyor.

Sizin oy beklentiniz nedir?

Tecrübelerime dayanarak söylüyorum; Dilovası halkı bizim yanımızda, bizi destekleyecek. Dilovası’nda 10 yıldır hizmet yapılmadığı belli. Halk, mevcut iktidar belediyesine oy da vermeyecek. Biz kazanacağız. Buna emin olun.

Rakibinizin projelerini gördünüz mü?

Rakibimi çok da takip etmiyorum. Niçin takip etmiyorum? Geçmişte de bir sürü projeleri vardı. Bu projelerden birini dahi yapmadılar. Yapacaklarını da zannetmiyorum.

Dilovası halkı size niçin oy vermeli?

Ben tecrübeli bir belediye başkan adayıyım. 3 dönem belediye başkanlığı yaptım. Dilovası kurucu belediye başkanıyım. Ben Dilovası halkını gencinden, yaşlısına kadar bilirim. Hasan amcayı da tanırım, Mehmet amcayı da tanırım. Onlarla geçmişten gelen çok sıkı ilişkilerim var. Ben onların ne istediğini gözünün içine baktığımda anlarım. Ondan dolayı da bana oy veriyorlar zaten, vermeliler de.

Burada AK Parti’nin oylarını alabilecek misiniz?

Açık bir şekilde bunu söylüyorum: AK Parti’ye geçmişte oy veren insanlar yüzde 30 ile yüzde 40 arasında bize oy verecek. Bu insanlar daha iyi hizmet alalım diye, bölgemiz kalkınsın diye, iktidardır, büyükşehirdir diye geçmişte AK Parti’ye oy verdi. Ama maalesef bunların hiçbiri olmayınca tekrar dönüş yaparak bana oy verecekler.

Seçmene son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Biz Dilovası’nda yaşıyoruz. Hepimiz kardeşiz. Biz gürültüden, patırtıdan yana değiliz. Seçime şurada 16 gün kaldı. Yarın hepimiz yüz yüze bakacağız. Gençlerimiz, seçmenimiz, siyasi rakiplerimiz ve bizler asla gürültü patırtı çıkarmadan sükûnet içerisinde bir seçimi Dilovası’na yaşatmalıyız. Seçim gelir geçer, biz burada yaşıyoruz yine burada yaşayacağız. Burada yaşadığımıza göre hepimiz kardeşiz.

15 Mart 2019 - --- Okunma

Muhabirler : Ayşegül Kalaycı , Muharrem Şenol


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 31 00
Reklam bilgi


Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?