ÖMÜR, SAĞLIK VE ZAMAN

Şöyle 40 yıl öncenin okul fotoğraflarına baktık öğrencilerimle.. Dedim ki bir zamanlar onlarda sizin yaşlarınızda ve aynı sıralarda oturuyorlardı.. Şimdilerde ne oldu dedim? Kaç yaşına geldiler yaşıyorlar mıdır?

Evet dediler çoğu yaşıyordur ve 50’li yaşlarındadırlar ama bazılarıda hayata veda etmiş olabilir.. Peki dedim siz Allah ömür lütfederse aynı şekilde olacak mısınız? 50’li yaşlarınıza gelecek misiniz? Evet.. Peki kendinizi mutlu huzurlu yararlı işler yapmış ömrü ve vakti iyi değerlendirmiş hissedebilecek misiniz? Bu neye bağlı..

Elbette insana yaşamını idame ettirebilmesi için belli ölçüde para da lazım.. Ama para tek başına anlamlı bir hayatın asla ölçütü değil. Yaşı ilerleyipte şöyle bir geriye baktığında ancak “Evet ben çoğu vaktimi güzel değerlendirdim, yararlı işler yaptım. İnsanlara ve canlılığa faydam dokundu.” diyebilenler için hayat anlamlı olacak, diğerlerimiz içinse belki de kaçırılmış koca bir fırsat..

Montaigne der ki “Yokluğunuz bir şeyi değiştirmiyorsa daha yaşayıpta ne yapacaksınız? Yokluğumuz bir şeyleri değiştirmeli dostlar.. Biz yokken bir şeyler eksik kalmalı. Hayatta bir boşluğu dolduruyor olmalı, muhatap olduğumuz insanların hayatına değer katmalıyız..

Hep düşünürüm tüm yaşayan 100 milyardan fazla insanın içinde ve şu an yaşayan 7,7 milyar insanın içinde ben ne yapmaktayım diye.. Nice galaksiler, olası Dünyalardan birinde..

İyilik insanın motivasyonu olmalı, sadece maddi iyilik değil bazen bir gülümseme, bazense bildiği farkında olduğu bir şeyi karşı tarafa aktarabilmek için harcanan onca enerji.. Ben isimsiz kahramanlara inananlardanım. İsmi duyulan bir çok insan vardır Einstein, Galileo, Hawking, Elon Musk, Mark Zuckenberg, Stevie Jobs, Aziz Sancar hoca ve daha niceleri.. Ancak yaşamlarında bir yerlerde eminim hayatlarına dokunan, zincirleme bir reaksiyona neden olan birileri vardır. Hatta böyleleri daha çoktur hayatta bilmeyiz.

Bir çoğumuz görünme derdine düşüyoruz sanki hayat bir “İzlenim yaratma oyunu” .. Kime neyi kanıtlamayı çalışıyoruz bilmiyorum Evren’de toz zerresi kadar olan Dünya’ da yaşayan başka birilerine bir şey ispatlamak istiyorsak bu ne kadar mantıklı.. Bence pek bilinme kaygısı olmadan İsimsiz kahraman olmaya talip olmalıyız..

Sağlık sektöründe çalışan bir doktor-hemşire insanlara davranışı ve yaptığı tedavilerle, bir öğretmen davranış ve anlattıklarıyla, bir mimar-mühendis tasarımlarıyla, geliştirdiği teknolojilerle insanlığa fayda sunarak büyük farklar yaratabilir. Görevini gereğince yerine getiren polis, asker ve zabıta, güçlünün değil haklının ve adaletin yanında olan hakim savcı ve başkanlar.. Aslında hayatta çok büyük rolü olan ama gerekli sevgi ve saygıyı görmeyen bir selamın esirgendiği temizlik işleriyle uğraşan ablalar abiler.. Kendinden küçükleri derslerine çalıştırıp geleceklerine yardım eden öğrenciler.. İnanın herkes bir şey yapabilir, düşünürsek yapacak çok şey bulunabilir, yeterki kendimizden daha çok dışarısını ve diğerlerini de düşünelim.. Merak etmeyin hiç kimse takdir etmese bile bence “eğer varlığına inanıyorsanız” Yaratıcı sizi takdir edecek ve her yaptığınız faydalı iş hem Dünyamızda hem de ahirette karşılık bulacaktır.

Ardından kaldığımız yerden devam ettik.. Dedim ki öğrencilerime; Warren Buffett’ tanıyor musunuz. -Hayır. Kendisi Amerikalı bir milyarder. Kendisi neredeyse 90 yaşında, kişisel serveti de 80 milyar dolardan fazla.. Şimdi size sorsam sizin 80 milyar dolarınız olsa siz ama 90 yaşına direk ışınlansanız kabul eder miydiniz? - Hayır hocam dediler. Olur mu evet çok para ama sağlık yok, tüm ömür geçmiş tükenmiş bitmiş, belki dilimizdeki tat tomurcukları ile tat bile alamayacağız. Bacaklarımız ağrıyacak, yürümekte dahi zorlanacağız. Ne yapalım parayı..

Haklısınız çocuklar dedim peki, Ona sorsak acaba tüm serveti olmayacak ama 13 yaşına çocukluğuna geri dönecek ne derdi sizce? -Evet derdi kesin hocam dediler. 90 yaşında parayı ne yapsın sağlık ve zaman kalmadıktan sonra.. Bence de evet derdi. Demek ki gerçekten hayatta ki en önemli 2 şey zaman ve sağlık. Hızlı tükenecek..

Her birimizin yaşamı 13,7 milyar yıllık Evren’de ve 350.000 yıllık modern insan “Homo Sapiens” in tüm yaşamında elbette oldukça kısa. Her gün gazetelerde yeni ölüm haberleriyle karşılaşıyoruz. Steve Jobs’un çok güzel bir cümlesi vardı. “Pek yakında sıra size de gelecek ve siz de aradan çıkarılacaksınız.”

Öncelikle kendim ve insanlık adına O meçhul gün gelmeden önce; ömrü kaçırılmış büyük bir fırsat değil, akıllıca değerlendirebilmek temennisiyle..

Halil AKÇAKAYA

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Halil Akçakaya 107 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?