TÜPRAŞ işçisi ne istiyorsa hakkıdır!

Tüpraş Petrol Rafinerileri A.Ş. 1983 yılında Türkiye’deki rafinerilerin devlet eliyle tek çatı altında toplanması için kuruldu.

1990 yılında TC Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na geçti.

2005 yılında çok tartışmalı bir şekilde özelleştirilerek Koç-Shell ortaklığına devredildi.

Fabrikada büyük hissadar KOÇ Holding.

Kocaeli, Kırıkkale, İzmir ve Batman’da rafinerileri bulunuyor.

Tüpraş; benzin, dizel, kerosene(gazyağı), bitüm, LPG gibi petrol ürünleri üretiyor.

4 rafinerisi ile yılda 28,1 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip.

Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi.

Avrupa’nın 7’inci büyük rafineri şirketi.

Kar ve kapasitesini her geçen gün arttıran TÜPRAŞ işvereni şimdi, Tüpraş’ı Tüpraş yapan işçilerden kazanılmış haklarının büyük bir çoğunluğu geri istiyor.

TÜPRAŞ’ın sahibi Koç Holding’in; 2 yıllık sözleşmenin yerine 3 yıllık sözleşme, mazeret izinlerinin azaltılması, vardiya değişikliği gibi işçilerin mevcut haklarını elinden alacak talepleri bulunuyor.

TÜPRAŞ’ta Ocak ayından bu yana devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Arabulucu gözetiminde gerçekleşen görüşmelerde de anlaşma sağlanamayınca işçiler fabrikada örgütlü olan Petrol İş Sendikası Kocaeli Şubesi gözetiminde eylem yapmaya başladı.

İşçiler dün itibari ile de eylemleri fabrika içine taşıdı.

Vardiyası biten işçiler fabrikayı terk etmiyor.

Eylemler; İzmir Kırıkkale Kocaeli Batman’da devam ediyor.

Ancak patronlar, grev yasağına güvenerek masaya oturmuyor.

Anlaşmaya yanaşmıyor.

İşçiler, fabrikada esnek çalışma sisteminin dayatılmak istendiğini söylüyor.

Eylemde olan işçilere Türkiye genelinden büyük destek geliyor ancak kent yöneticileri tarafından henüz önemli bir adım atılmadı.

Özellikle ilimizden yine bu işçilerin oyları ile seçilen belediye başkanları ve milletvekillerinin mutlaka bu direnişe destek olması gerekiyor.

Ramazan ayının içinde olduğumuz şu günlerde binlerce işçinin ailelerinden uzak kalmasına neden olanları kamuoyu vicdanına bırakıyorum.

Yeri geldiğinde canını ortaya koyan, gece gündüz demeden çalışarak şirketin kapasitesini ve karını arttıran TÜPRAŞ işçisi bugün ne istiyorsa hakkıdır.

Petrol İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman ve ekibini de işveren karşısındaki dik duruşu nedeniyle tebrik ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayşegül Kalaycı 1764 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Alınteri - Ayşegül Hanım öncelikle teşekkürler sizler gibi emeğe ve alınterine sahip çıkan basın çalışanları sağolun. İşlediğimiz ürün 28.1 ton değil milyon ton olarak düzeltirseniz seviniriz. Ve bu iş sadece il yöneticilerini değil ülke yöneticilerinin el atması gereken bir duruma dönüştü. Çalışanlara ve sendik amıza bunca atılan iftira yalan dolan ve hatta terörize etmek gibi bir duruma kadar tırmandırılan bu TİS görüşmelerin sonucunda şunu net anlıyoruz ki yöneticilerin derdi üzüm yemek değil. Bakın yıllardır sözleşmelerimizde bulunan kazanılmış üç maddehaklarımız sayın genel müd. tarafında sanki ilk defa sendikamız tarafından ortaya atılmış ve sözleşmeye koymak isteniyormuş algısı oluşturmaya çalışılıyor.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 12:46
03

Serkan Sapladı - İnşallah dalavereler dönmez ama istedikleri %50 yi vermez koç

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 19 Mayıs 02:05
02

Tüpraşlı Emekçiler - Sizleri hak mücadelemizde yanımızda olduğunuz için tebrik ediyoruz. Susup oturanlar hepsinin hesabını bir şekilde verecek. Ama sandıkta ama kendi başlarına gelince...

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 23:27
01

Tüpraş Işçisi - nihayet doğruyu gören birinin sesi çıktı sizi canı gönülden tebrik ediyorum.koça hükümete laf söyleyemeyen fesat gürüh hep işçiye saldırıyor.özelleştikten sonra sürekli haklarımız gitti.şimdi kalanlara saldırıyorlar.ve insanlar satılırken olduğu gibi kör sağır.tüpraşın satıldığı fiyat şimdi yıllık karı.ama anlat anlatabilirsen

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 21:48

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?