Engelli vatandaşlar dertli!

Altınokta Körler Derneği Kocaeli Şubesi geçtiğimiz Cuma günü Engelliler Haftası dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Rutin bir basın açıklaması yapılıp, dağılacağımızı bekliyordum açıkçası. Basın açıklaması öncesi dernek üyesi olan engelli vatandaşlarla sohbet etme fırsatı buldum. Engelli vatandaşlar yine o kadar dolu ki… Bir dokun bin ah işit durumundalar ve haklılar. Yaşadıkları sorunları, basın açıklamasına gelen gazetecilere anlattılar. Konular basın açıklamasına sığdırılamayacak kadar çok olunca bu köşeden yer vererek seslerini duyurmalarına katkıda bulunmak istedim. Temel olarak bu yazıda engelli vatandaşların üzerinde durduğu 3 sorunu ele aldım. Fakat bundan sonraki yazılarda elimden geldiğince, engellilerin özellikle ulaşımla ilgili olmak üzere birçok sorununa yer vereceğim.

TUVALET SORUNU
Engellilerin en önemli sorunlarından birisi tuvalet sorunu. Bu konu hakkında görüşlerini bildiren Altınokta Körler Derneği Üyesi Abdurrahman Gençoğlu Kocaeli Rehabilitasyon Bakım Evi’nde kaldığını belirterek, “Merkeze indiğimizde tuvalet ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Fevziye Camii’nin altında bulunan tuvaletlerin üst kısmına bir tane de engelli tuvaleti yapılabilir. Fevziye Camii’nin oradaki tuvaletlerde merdivenler bulunduğu için kullanmamız mümkün olmuyor. Belsa’ya gitmek zorunda kalıyorum. Bu konuyla ilgili diyanet işleri başkanlığına başvurdum. Engelliler için önemli olan bu faydalı hizmet hayata geçirilmeli” dedi.

fevziye-tuvalet-2.jpeg?

“KARTLA GİRİŞ YAPILABİLİR”
Tuvalet konusuyla ilgili fikirlerini paylaşan engelli vatandaşlar da eskiden Halkevi’nde balıkçıların olduğu bölümde engelliler için tuvalet kurulabileceğini belirterek, kurulacak tuvaletlere engelli kartıyla giriş yapılabileceğini söylüyorlar. İstanbul’da kartla engelli tuvaletlerine giriş yapılabildiğini belirten vatandaşlar kart sistemiyle suiistimallerin de önüne geçilebileceğini vurguluyorlar.

abdurrahman-gencoglu-2%20(2).jpg?

HALKEVİ’NDE SESLİ SİNYALİZASYON BOZUK
Engelli vatandaşlar, Halkevindeki trafik ışıklarındaki sesli sinyalizasyon sisteminin yaklaşık 1 yıldır çalışmadığını ifade ediyorlar. Altınokta Körler Derneği Kocaeli Şubesi Mali Sekreteri Engin Aysu ışıkların tamir gerekçesiyle 1 yıldır çalışmadığını belirterek, “Bu sorun engelli vatandaşlarımız için çözülmeli” diyor. Aysu ayrıca konuyla ilgili olarak yakın zamanda kamuoyu faaliyetlerine başlayacaklarını da belirtiyor.

isiklar-2.jpeg?

TEMSİLİYET SORUNU
Temsiliyet konusunun da kendileri için oldukça önemli olduğunu belirten vatandaşlar, özellikle belediye meclislerinde göstermelik sıralarda değil, 2’nci, üçüncü sıralardan engellilerin aday gösterilmesi gerektiğini söylüyorlar. Dernek üyeleri, birçok kurumda engellilerle ilgili karar verilen komisyonlarda, yapılarda engellilerin bulunmadığını belirtiyorlar. Engellilere yönelik tutumlar nedeniyle engellilerin özgüvenlerinin de ellerinden alındığının altını çiziyorlar. Üyeler kent konseyi engelliler meclisinin bu dönemde daha etkin çalışmasını istiyorlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Muharrem Şenol 25 OkunmaŞehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?