Kocaeli Müzesi'nde tarihi yolculuk

Kocaeli Müzesi Konferansları kapsamında 15 günde bir düzenlenen etkinler 2020 yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Yeni yılın ilk konuğu olan Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Polatel Hazine-i Evrakın Peşinde Kocaeli Tarihine Yolculuk adı altında bir sunumunda adeta geçmişe ışık tutuldu

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Müzesi Seniha Sami Moralı Konferans Salonunda gerçekleşen programa Müze Müdürü Serkan Gedük Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Tarihi Mekanlar Şube Müdürü Tarihçi-Yazar Volkan Şenel İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erolun de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Konuşmacı Oğuz Polatel sunumunda öncelikle Hazine-i Evrakın ne demek olduğu ve önemi üzerinde durdu. Osmanlı İmparatorluğunda kıymetli evrak ve kayıtların muhafazası hakkında kısa bilgi vererek modern anlamda ilk arşivcilik faaliyetlerinin 1846 yılında Hazine-i Evrak Dairesinin kurulmasıyla başladığını ifade etti. Polatel geçmiş bugün ve gelecek arasında sağlıklı bir ilişki kurabilmek için arşivlerin önemine vurgu yaparak Kocaeli Tarihine dair ilginç paylaşımlarda bulundu.

TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

Konferans sürecinde Osmangazi Köprüsünün inşa edildiği bölgede Orhangazi döneminde Körfezi kayıklarla geçmek için bir vakıf kurulduğunu ve bu vakfa bağlı kayıkların faaliyetlerine değinerek köprünün yapımına kadar geçen sürede Körfezin iki yakası arasında nasıl ulaşım sağlandığını arşiv belgeleriyle anlattı. Yine İzmitin esnaf tarihi kapsamında 19. yüzyılda İzmitte simitçi esnafı hakkında Tren istasyonundaki hamalların demiryolu şirketi tarafından Vanlı hamalların getirilmesi üzerine şikayetlerinden Barlar Sokağı olarak bilinen semtin 100 yıldan uzun bir geçmişine ve buradaki meyhanelerin kapatılma hikayesine Rumeli muhaciri bir canbazın İzmitte aslan ve kaplanların yer aldığı sirk gösteri yapma teşebbüsüne ve bazı köy adlarının aslında ne kadar eski bir geçmişi sahip olduğuna Çepni ve Ulaşlı gibi köy örnekleri üzerinden değindi. Konferansın sonunda Müze Müdürü Serkan Gedük Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Polatel teşekkür belgesi takdim etti.

15 Ocak 2020 - Kültür-Sanat --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 31 00
Reklam bilgi


Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?