Federal Mogul'da işçiler eyleme başladı

120 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Türk Metal Sendikası masayı terk etti. Sendika sergilenen uzlaşmaz tutum ve yaklaşıma karşı, yasal ve meşru eylemleri ortaya koyacağını duyurdu.

Video için play'e tıklayın

Türk Metal Sendikası ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 7 Ekim’de başlayan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadı. Arabuluk sürecinin başladığı duyuruldu, Türk Metal “Meşru eylemleri ortaya koymaktan çekinmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Türk Metal Sendikası’nın yüzde 26.28’lik ücret artışı teklifine karşılık, MESS ilk altı ay için 1 Mart 2019-31 Ağustos 2019 tarihleri arasındaki enflas-yon oranında yani yüzde 6.05 oranında artış önerdi. Diğer altı aylarda ve sosyal haklarda ise yıllık enflasyon oranında artış teklif edildi. Ücret ve sosyal haklara ilişkin bu teklifler Türk Metal Sendikası tarafından reddedildi. Gece çalışma tazminatının yüzde 15’e yükseltilmesi talebimizi kabul etmeyen MESS, bu oranın yüzde 10’da kalmasını istedi. MESS, üç yıllık toplu iş sözleşmesi önerisinde ısrar etti.

64 MADDEDE UZLAŞILAMADI

Türk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamada toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yapılan 5 oturumda, 44 maddenin kabul edildiği kabul edildiği bildirildi. Açıklamada 64 maddede ve sözleşmenin eki niteliğindeki 2 yönetmelikte ise anlaşma sağlanamadığı duyurularak, anlaşma sağlanamayan maddeler arasında ücret artışına ilişkin maddeler ve sosyal haklara bağlı olan parasal maddelerin başta geldiği kaydedildi.

‘İŞÇİ HAKLARI HİÇE SAYILDI’

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bugüne kadar olduğu gibi, bu sözleşme sürecinde de sosyal diyalog anlayışını terk etmemiş, çalışma barışını tehdit eden uzlaşmaz bir tavır ortaya koymamış ve sözleşmenin masada sonuçlanması için elinden gelen çabayı göstermiştir. Ancak Türk Metal Sendikası’nın bu duyarlı yaklaşımı karşısında, ne yazık ki muhatabımız olan MESS, bugün yapılan oturumda da işçi hak ve özgürlüklerini hiçe sayarak, sendikamızın kabul edemeyeceği bir ücret artışı teklifinde bulunmuştur.”

ÇALIŞMA BARIŞINI ORTADAN KALDIRMAK!

Açıklamada ülkemizin hassas bir dönemde olduğunu belirtilerek, “Devletimizin uluslararası alanda birçok baskının altında kaldığının, ülkemizin bir terör tehdidi yaşadığının bilincinde olan Sendikamız, böyle bir dönemde çalışma barışını ortadan kaldırmayı amaçlayan bu yaklaşıma karşı tavrını açıkça ortaya koymuştur” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Aydinlik.com.tr

11 Aralık 2019 - Sendika --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 31 00
Reklam bilgi


Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?