İzmit Meclisinde “Kurnaz başkan” tartışması

İzmit Belediyesi'nin son meclisinde nikah ve düğün salonlarının ücreti hakkında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, Başkan Hürriyet'e yönelik "Hazıra konup şov peşinde koştunuz. Böyle giderse kurnaz başkan olarak anılacaksınız" derken Hürriyet, Tutuş'u üslubundan dolayı uyarıda bulundu.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısının 1. Birleşiminin 1. Oturumu dün Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleşti. Mecliste 17 gündem maddesi görüşüldü. 3 Aralık Dünya Engelliler günü ile ilgili açıklama yapan Hürriyet, “Onların için her türlü, desteği vermek ve projeler hazırlamakla yükümlüyüz. Vefakar ailelerine ve kendilerine saygı sunuyorum” dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş bunun üzerine Başkan Hürriyet’e “meclisimize işitme engelliler için işaret dili hocası getirilmeli” teklifi sundu. Hürriyet, Soydabaş’ın önerisini olumlu karşıladı.

BAKANLIKTAN 2 AYDIR CEVAP BEKLİYORUZ

MHP Meclis Üyeleri İlker Kazan ve Ayhan Arpacı, meclise kentin önemli sağlık kuruluşlarından ÜNİBEL Sağlık kuruluşu tekrardan açılması teklifini meclise sundu. Başkan Hürriyet, teklifi komisyona aktardı. AK Parti Meclis Üyeleri Şener İnce ve Vedat Yoldaş, Cedit Mahallesi’nde ki kentsel dönüşümün belirsizliği, vatandaşların mağduriyetin giderilmesini teklifini meclise sundu. Bunun üzerine Başkan Hürriyet, “Konuyla ilgili yakında basın açıklaması yapacağız. Bakanlıktan 2 aydır cevap bekliyoruz. Maalesef bakanlık sözünü tutmadı. Gerekli açıklama yapmadı” diyerek konuyu madde komisyonuna aktardı.

ORADA SİYASİ BİR AYRIŞTIRMA HİSSEDİYORUM

Cumhur İttifakı meclis üyeleri İlker Kazan ve Hayrettin Ünlü, “Yenimahalle Mahallesinde kadastroya tabi tutulmamış yerlerin kadastrosının yapılması ve 6 bilirkişinin seçilmesini talep ediyoruz. Çoğu mahallenin bilirkişisi seçildi. Komisyona havale edilip tekrar açılmasını talep ediyoruz” dedi. Başkan Hürriyet, “Yıllardır orada görev yapan bir ekip var. onları dışlamamak lazım. Orada siyasi bir ayrıştırma hissediyorum. Uzlaşmacı olmamız lazım” dedi. Madde komisyona havale edildi.

YANLIŞ YERE KONULMUŞ

AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü ve Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş’ın Kuruçeşme’de bulunan çorba çeşmesinin neden kaldırıldığı sorusuna yanıt veren Başkan Hürriyet, “Çorba çeşmesi eski Başkan Nevzat Doğan tarafından çok yanlış yere konulmuş. Önünde çorba almak için duran araçlar kaza yapıyordu. Proje doğru ama çorbacının önüne çorba çeşmesi konulmuş. Esnafta bu durumdan şikayetçi. Çorba çeşmesini başka yere almak için kaldırdık. Eski yerine konulmayacak” dedi. 2-4-5-6. maddeler komisyona havale edildi. 7-13-14. maddeleri komisyonda tekrar görüşülmek komisyon üzere ek süre istedi. 8-9-10. Maddeler oy birliğiyle kabul edildi. 11 ve 12. Maddeler komisyondan oy birliği ile geçti.

ZAM TEKLİF EDİLDİ

AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü mecliste söz aldı. Ünlü, “İzmit Belediyesi’nde her yıl bütün müdürlüklerin tarife cetvelleri meclis de görüşülür. Genel teamül olarak ya zam yapılmaz ya da belli oranlarda zam yapılır. Bu yıl 2 müdürlük hariç tüm müdürlüklerde yüzde 10 zam yapılması teklif edilmiştir. Evlendirme birimine ait düğün salonları ile ilgili olarak ise belediye başkanının teklifi şu şekildedir; 7. Ayda meclise gelen öneride emeklilikte yaşa takılanlar ,asgari ücretliye ücretsiz olması idi. Ancak komisyonda bu konu görüşülmüş İzmit belediyesi hukuk işleri bunlara bedava olamayacağını ifade etmişti. Konu tarife cetvellerinde şehitlerin ve gazilerin birince derce yakınlarına ücretsiz olması görüşü ile sonuçlanmıştı. Dolphin Yunus Emre, Alikahya, Erol Olçok kültür merkezleri düğün salonları 400 ila 800 lira arasında iken hepsinin 100 lira yapılması Necati Gençoğlu, Ayazma, Yenidoğan Şehit Ramazan Aarıkaya kültür merkezleri ise Ak Parti döneminde herkese ücretsiz iken bu dönem de ücretsiz yapılması şeklinde teklif vermiştir” dedi.

BÜTÇE KOMİSYONU TARAFINDAN SORULDU

Sözlerine devam eden Ünlü, “Cumhur ittifakı meclis grubu geçen dönem 3 düğün salonunun ücretsiz olduğu bu yıl da onlarla beraber diğer 3 salonun da ücretsiz yapılmasını teklif etmişlerdir. Bunun üzerine kültür merkezlerinin düğün salonları ücretsiz yapılıp yapılamayacağı İzmit belediyesi hukuk işleri müdürlüğüne plan ve bütçe komisyonu tarafından sorulmuştur. Gelen cevabi yazıda bu hizmetlerin ücretsiz yapılamayacağı şeklinde görüş verilmiştir. Bunun üzerine belediye başkanı 1. Grup kültür merkezleri için 100 lira ikinci grup kültür merkezleri için ise 1 lira önerisini sunmuştur. Cumhur ittifakı olarak ak parti ve MHP’li komisyon üyeleri iki grup kültür merkezinin de 1 lira yapılması hususunda karar almışlardır. Çoğunluk cumhur ittifakında olduğu için iki grup kültür merkezinin de netice olarak 2020 yılında 1 lira ile ücretlendirilmesine karar verilmiştir” dedi.

TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Ayrıca cumhur ittifakı olarak devlet okulları, sivil toplum kuruluşları, veliler ve öğrencilerin halkın yararına yapacakları kültürel ve yöresel faaliyetlerde yunus emre kültür merkezi hariç olmak üzere ve hafta içi günleri ile sınırlı olmak kaydıyla 1lira yapılmasını önermiş ve karara bağlamıştır. Belediye başkanının teklifinde nikahlar hariç, bu salonlarımızın milletimize açılması kesinlikle yoktur. 6 düğün salonundan Yunus Emre Kültür Merkezi Ak Parti döneminde tamamlanmış diğer 5 düğün salonu ise ak parti döneminde inşa edilmiştir. Bu kültür merkezlerinin yapılmasında emeği olan, geçmiş dönem Ak Partili belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

ŞİRİN GÖZÜKME ÇABASI

Ardından söz alan AK Parti Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, düğün salonlarının 1 TL olması hakkında sert konuştu. Tutuş, “Bugün düğün ve nikah salonu ücretlerinin 1 TL’ye indirilmesi ile ilgili komisyon kararını, meclise gelmeden milletimize yansıtma şekliniz, maalesef siyasi etik ve nezaketini kaybetmiş muhalefet anlayışının bir yöneticide vücut bulmuş halinin göstergesidir. Bu konudaki teklif Temmuz ayı meclis toplantımızda sizin tarafınızdan EYT polemiği amaçlanarak gündeme getirilmişti. Aslında bu teklifiniz bile milletimize hizmet anlayışından çok, sürekli siyasi malzeme olarak kullandığınız EYT’lilere şirin gözükme çabasıydı” dedi. ,

ÜSLUBUNUZA DİKKAT EDİN

Tutuş şunları söyledi: “Birçok konuda olduğu gibi Cumhur ittifakının teklif edip, çalışarak meclise getirdiği bu konuda da, sizler hazıra konup yine şov peşinde koştunuz. İzmit’te her belediye başkanı arkasında bazı izler bırakmış ve bir isimle de anılır olmuştur. Siz bu hal ve hareketlerinize devam ettiğiniz sürece İzmit sizi Kurnaz Başkan olarak anacaktır. Lütfen artık Türkiye'de her şey olursunuz, rezil olmazsınız sözünü kendinize şiar edinmekten vazgeçiniz” dedi. Bunun üzerine Başkan Hürriyet, “Sizi uyarıyorum üslubunuza dikkat edin” diyerek Tutuş’u uyardı.

Hürriyet, “Saygınlık çevresinde konuşmanızı gerçekleştirmezseniz aksi takdirde doğru olmaz. Lütfen biraz daha kendinize yakışır şekilde konuşun. 17 yıldır elinizi kim tutu. Yapsaydınız salonları ücretsiz. Kurnazlığı kimin yaptığı belli” dedi.

NASIL DAVRANILACAĞINI BİLİYORUM

Bunun üzerine tekrar söz alan Tutuş, “Bir hanımefendiye nasıl davranılacağını biliyorum. Hakaret içeren hiçbir şey söylemedim. Bunların hiçbirini siz yapamazsınız, bunun kararını meclis verir. Anlaşılan o ki sizlerin bizden hizmet adına öğreneceğiniz şeyler olduğu kadar; bizlerin de sizden kurnazlığı, hazıra konmayı, üretmeden şov yapmayı öğrenmeye ihtiyacımız vardır. Ancak bunları uygulamak için değil, milletimizi daha fazla aldatıp kandırmanızı önlemek için bilmemiz gerektiğinin de farkındayız” dedi. CHP’li Meclis Üyesi Çetin Sarıca ise “Hizmet etme sevdanız birden artıverdi. Bizim sayemizde bu hala geldiniz. Antikkapı’yı 1 TL yapın, CHP’li Meclis Üyesi Devrim Bal’ın düğününü orada yapalım. Muharrem kardeşim işine gelince Trump’tan bahsediyor. İşine gelince İzmit Belediyesi’nin yaptıklarını sorun ediyor” dedi.

823 BİN TL PARA HARCANDI

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş söz alarak “11 ağaç kesildi tencere tava sokağa döküldünüz. 11 Milyon araç diktik sesiniz çıkmadı” dedi. Bunun üzerine konuşan CHP’li Meclis Üyesi Arsal Arısal, “Kuzey ormanlarının tamamını talan ettiniz. 2009’daki çevre düzeni planında oranın İstanbul’un akciğerleri olduğunu dokunulmaması gerektiğini siz imzaladınız oraya yine siz dokundunuz” dedi. Akabinde söz alan AK Partili Şener İnce “Başarılı olsaydınız halk sizi seçerdi dediniz. Bize beceriksiz değiliz biz butlan değiliz. Biz bu meclisin seçilmiş üyeleriyiz. Diğer bir mecliste büyük yolsuzluk var dediniz. Haksızlık yapan varsa babamın oğlu olsa da ortaya çıksın” dedi. Hürriyet ise “İzmit Belediyesi’nin hiçbir zaman mehteran takımı olamamış dışarıdan bir mehteran takımına ciddi bir para verilmiş. 823 Bin TL para harcanmış” dedi.

YÜK ALTINA GİRİYOR

Hürriyet şu ifadelere yer verdi: “Ne yazık ki AK Parti grubu kendine pay biçmek adına MHP grubuna bile teşekkür etmemişti. Millet İttifakı olarak önerdiğimiz teklif için günlerce uğraş veren meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Yeni evlenecek çiftler maddi yükün atlına giriyor. Bu uygulamayı yapan tek belediyeyiz. İnşallah diğerlerine de örnek olur. 17 senedir kimse elinizi tutmadı. 13-0 sizde. Bugün 12 yer size. Bir sürü kültür merkezleri var. Sizlerden aynı çabayı bekliyorum. Bu işin siyasi rantı kime yarıyorsa yarasın yeter ki vatandaşımıza faydası olsun. Keşke ilk teklifi getirdiğimizde onaylasaydınız. 4-5 ay gecikti ama olsun. Herhalde biraz EYT korkusu ve vatandaş ne der korkusu var. Haberiniz olsun tuvaletleri de ücretsiz yapacağız. Sonra biz önerdik, siz yaptınız olmasın. Sahiplenilmesin anlamında söylüyorum “dedi. Ardından oylanan madde komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi.

İMZALAMADIM DİYOR

İYİ Partili Meclis Üyesi Yaşar Kardaş, “Cedit Mahallesini riskli alan ilan ederek elimizdeki tüm hakları aldılar. O dönem Nevzat Bey geldiğinde kendisine “Burayı 10 dönümlük adalara çevirin, vatandaş da kendisi anlaşsın ve yapsın” demiştim. Böyle bir yol tercih ettiler, gelinen nokta da bu. Geçtiğimiz bahar ayında mahalle yıkılacak diye bekliyorduk. Bu sözü bize Nevzat Bey verdi. Bütçeye 1 kuruş konmamış. Şurada bu kamulaştırmaları neden kestiniz dedi. Nevzat Bey ödememiş ki bizden ödenmemiz bekliyor. 2020 bütçesinde İzmit Belediyesi’ni bunun altından kalkacak gibi görünmüyor. Fatma Hanım Cedit Mahallesi’nin haklarını da Büyükşehre yedirmeyecek kadar akıllı bir kadın. Vedat Bey imzalamadım diyor. Nevzat Bey’e mi güvenmiyordun” dedi.

NEVZAT BEY 1 KURUŞ ÖDEMEMİŞ

Vedat Yoldaş ise “Babamın verasetiyle uğraşıyordum, vakit bulamadım.” Dedi. Kardaş, “Nevzat Bey’in yapamayacağını biliyordun. Bizi ateşe attın kendini atmadın” ifadelerinde bulundu. Yoldaş, “Büyükşehir Belediye başkanımız projeyi üstlenebileceğini söyledim. Fatma Başkan yapamayacağım derse ona göre konuşuyorum. Nevzat bey neden ödememiş?” dedi. Yoldaş ise, “Nevzat Bey başında olsaydın bugün bu proje bu durumda olmazdı. Başında yapılan hata kentsel dönüşüm ofisinin kapanması oldu” dedi. Kardaş tekrar söz olarak, “Biz şu anda Cedit Mahallesi’nde bir tane vatandaşımıza Fatma Hanım ben sana geldim imza verdim benim paramı neden verdin diyemiyor çünkü biz kimsenin karşısına öyle çıkmadık. Nevzat Bey 1 kuruş ödememiş” şeklinde konuştu.

04 Aralık 2019 - Kent --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 31 00
Reklam bilgi


Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?