ÇED toplantısında tepki Cumhurbaşkanına gideriz

Kartepe Suadiye Kurudere mevkiinde kurulmak istenen Kolza Biodizel Depolama Tesisiyle ilgili ÇED toplantısı Suadiye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Gerçekleşen toplantıda mahalleli tesisin yapılmaması için Cumhurbaşkanına kadar gideceklerini söyledi

+9
Haber albümü için resme tıklayın

Kolza Biodizel Atık Yağ Depolama Tesisinin ÇED Toplaqntısına Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz, kurulması planlanan firmanın genel müdürü Göktan Gürcü, genel müdür yardımcısı Özlem Çağlı ve yaklaşık 100 Suadiyeli mahalle sakini katıldı.

ÜLKEMİZİN İHTİYACI OLAN ENERJİ

ÇED toplantısında Kurulması planlanan Kolza Biodizel’de genel müdürlük görevini üstlenecek olan Göktan Gürcü, Kartepeli vatandaşlara sunum yaparak tesisle ilgili bilgiler aktardı. Gürcü, “Kolza Biodizel, Çevre Bakanlığı ve EPDK'dan lisanslı olarak ülke genelinde topladığı bitkisel atık yağlardan biyodizel üreten bir kuruluştur.Kolza Biodizel olarak çevre ve insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturan bitkisel atık yağları ülkemizin her bir köşesinden toplayıp geri dönüştürerek İstanbul Tuzla'da bulunan tesisimizde biyodizel üretiminde kullanıyoruz. Bir yandan sularımızın kirlenmesini önlerken bir yandan da ülkemizin ihtiyacı olan enerji kaynağı üretimine katkıda bulunuyoruz.

BİR APARTMANDAH DAHA AZ

Ben hemen sizin sormayı düşündüğünüz soruları da cevaplayayım. Kesinlikle koku yaymıyor. Tesisin içinde koku var. Ancak bu kokuyu içerideki sistemle bertaraf ediyoruz. Ayrıca kesinlikle kanserojen madde yayımı tesisimizde yok. Bir apartmandan daha az karbon salınımı yapacağız. 17 bin kilogram yılda karbon salınımı var bizim tesisimizin. Yılda 30 bin km yapan bir araba yılda 4 bin kg karbon salımı yapıyor. Bu koca tesis yılda dört araç kadar karbon salımı yapıyor. Ve tekrar söylüyorum bir apartmandan daha az karbon salımı yapıyoruz. Her köşeye apartman dikiyorlar. Her apartman için böyle toplanıyor muyuz?” ifadelerini kullandı.

KOKU SIKINTISINDAN BIKTIK

Kartepe Çepni Mahallesi Muhtarı Hüseyin Türker, “Bizler OSB’de biodizel fabrikasıyla mücadele ediyoruz. Onların kokusundan ve sıkıntılarından bıktık. Biz yeşilin doğasıyla yarışıp dünyayla yarışmak istiyoruz. Biz önceden ilaç kullanmazken ürünlermizden hasat alırdık. Şimdi çiftçi 7 farklı ilaç kullanım hasat alamıyor.

MAHALLELİ YALNIZ BIRAKILIYOR

Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz de tepki gösterdi. Gündüz, “Biz sanayi arasında sıkışmış bir mahalleyiz. Kolza firması kendini bir hastane gibi göstermeye çalışıyor. Bunda sıkıntı yok onlar da kendini bir şekilde anlatmak istiyor. Biz isteriz ki bu fabrika yerleşim yerlerinin dışında olsun. Biz Kolza’ya karşıya değiliz. Biz koku üreten firmaların mahallemize girip bizi tedirgin ve rahatsız etmesini istemiyoruz. Oy istemeye gelince herkes geliyor, ancak ÇED toplantısı olunca kimse gelmiyor. Mahalleliyi herkes yalnız bırakıyor “ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ

Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar da şunları söyledi:“Bu tür toplantıların aslında ruhsatlandırmadan önce yapışması gerek. Madem etkisini konuşacağız. Bunu da binalar yapılmadan önce yapmamız gerekiyor. Bina yapılmış. Ruhsatlandırma yapılmış. Her şey tamam. Biz şimdi ÇED görüşüyoruz. Bu işlerin en başta yapılması lazım

Şimdi Kolza firması biz koku vermeyeceğiz dedi. Ancak emsal kötü. Çünkü Arslanbey OSB’de aynı tesis var. Ve vatandaş çok şikayetçi. Bu yüzden bizim tatmin olmamız lazım. Sizin bizi ikna ve tatmin etmeniz gerekiyor. Yarın öbür gün cezai yaptırımlarını bilmemiz gerekiyor Öğrenelim. Kafada soru işareti kalmamalı.

TURİZM DEDİNİZ

Daha sonra söz alan mahalle sakini Adnan Kızıltepe, “Ben 15 yıldır Suadiye’de oturuyorum. Bu sebeple 15 yıldır burada nasıl bir dönüşüm olduğunu çok iyi gözlemledim. Suadiye eski Suadiye değil. Buraya turizm alanı dediniz. Mahallemiz fabrikadan geçilmiyor.

Biz Suadiyeliler olarak bir fabrika daha istemiyoruz. Gerekirse Ankara’ya gideriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar bu işi şikayet ederiz. Ama biz mahalleliler olarak istemiyoruz. Bu kadar netiz” açıklamasında bulundu.

08 Ekim 2019 - Kent --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi


Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?