Akıllı Mercek ile Gözlüklerinizden Kurtulabilirsiniz!

Sakarya Marmara Göz Merkezi’nden Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar akıllı mercek ile ilgili bilgilendiriyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Doğal lensimiz 40 yaşından sonra esnekliğini kaybeder ve yakını görmekte sorun yaşamaya başlarız ve yakın gözlüğe ihtiyaç duyarız. İlerleyen yaşlarda uzak ve orta mesafeleri net görememeye başlarız. Ayrıca akıllı mercek ameliyatı ile hastalarda ömür boyu katarakt sorunu ortadan kalkmaktadır.

Akıllı Mercek ile Ömür Boyu Net Görüş

Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar   :  Sıklıkla 50 yaş ve üzeri  ve kataraktı olan hastalarımıza bu ameliyatı uygulamaktayız.  Genç hastalarda excimer laser ile düzeltilemeyecek  derecede görme kusuru olan hastalarımız için uygulanabilmektedir. Akıllı mercek ömür boyu göz de kalmaktadır. Hastalarımız ömür boyu yakın ve uzak gözlük takmadan tüm mesafeleri net bir şekilde görebilmektedirler.

Akıllı Mercek ameliyatı aslında katarakt (fako) metodu ile aynıdır.  Sadece bu ameliyatta göz içine yerleştirilen mercek  farklıdır. Ameliyat sonrası    hastalarımız   tüm mesafeleri net bir şekilde görmeye başlamaktadırlar.

Akıllı merceğin her hastaya uygulanamayacağını belirten Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar   Dr. Şakalar : “Göz arkasında özellikle retina tabakasında sorun bulunan hastalara ,  korneasında problem bulunan hastalara uygulamaktan kaçınırız.  Örneğin ileri seviyede diabetik retinopatisi olan hastalara, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlara, dejeneratif miyopisi bulunan hastalara, keratokonuspellusid dejenerasyonukorneal skar bulunan hastalara uygulamaktan kaçınıyoruz“ dedi.

Akıllı Mercek halkalardan oluştuğu için ameliyat  sonrası bir süre  (beyin alışana kadar) hastalarımız ışıklı veya parlak objelerin etrafında hareler görebilmektedirler. Bu durum en fazla 3 ay sürüp geçmektedir. Biz bu duruma nörojenik adaptasyon süreci denmektedir.

Doç.Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar   , ameliyat  sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı: “ İlk  1 hafta  göze su sürülmemesini istiyoruz. İlk 1 ay göze dokunulmamasını öneriyoruz. Ameliyat sonrası 3 hafta boyunca reçete ettiğimiz göz damlalarını  eksiksiz bir şekilde  kullanılmasını, ayrıca hastalarımızdan operasyon sonrası 1.gün, 4.gün ve 3. hafta rutin kontrollerine gelmelerini istemekteyiz.

20 Eylül 2019 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 31 00
Reklam bilgi


Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?