HDP Kaz Dağları’na nöbete gidiyor

HDP Kocaeli Örgütü Türkiyenin gündemini uzun süredir meşgul eden Kaz Dağlarında nöbet tutacak

Ege Bölgesinde yer alan ve Kanadalı bir firmanın altın çıkarmak için binlerce ağacı kestiği Kaz Dağlarında HDP Kocaeli Örgütü de Cumartesi günü nöbet tutacak. Günler önce Kocaeli Barosunun da Su ve vicdan nöbetine katıldığı bölgede HDP Kocaeli Örgütü de bir otobüs ile destek verecek.

ÖNCE HES SONRA MADEN

Konu ile ilgili açıklama yapan HDP İl Eş Başkanı Şahabettin Işık Cumartesi günü Türkiye bir bütün olarak şantiye sahasına çevrilmiş durumda. Maden şirketlerine maden çıkarma adına resmen doğa peşkeş çekiliyor. 5 yıl önce Türkiyenin gündeminde HESler vardı. O dönemde de dereler özgür aksın diyerek bir dizi eylemle HESleri protesto etmiştik. HESlerle tahrip edilen doğa bu gün de maden sahası adı altında tahrip edilecek. Son bir yıla yakındır özellikle Munzurun tekrar maden şirketlerine açılması gündemde. Binyılın mirası Hasankeyf büyün ikna çabalarına rağmen baraj yapılması sebebiyle yine sular altında kaldı dedi.

İŞLETİLESİNE KARŞI DEĞİLİZ

Sözlerini sürdüren Başkan Işık Kelebekler Vadisinin sit alanı statüsünden çıkarılmaya yönelik bazı çalışmaların olduğu kamuoyuna yansıtıldı. Yine altın madeni adı altında Kaz Dağlarının ne kadar tahrip edildiği kamuoyunca bilinmektedir. Ülkenin yeraltı zenginliklerinin işletilmesine karşı değiliz. Ancak amacına yönelik çalışmaların dışında bir çalışma ile karşı karşıyayız. Milyonlarca yılda oluşan doğa bitki örtüsü ve ağaç türü salt maden sahası adı altında tahripedilmekte doğa yok edilmekte diye konuştu.

MUNZURA DA GİDECEĞİZ

Yok olan doğa ve bitki örtüsü ile insan yaşamının da tehlike altında olduğuna dikkat çeken Başkan Işık Cumartesi günü Kaz Dağlarındaki Doğa tahribatına izin vermeyeceğiz şiarı ile Hasankeyften Munzura Munzurdan Kaz Dağlarına Doğa katliamına geçit yok nöbetimizin ilk ayağı bu Cumartesi günü Kaz Dağlarına yapılacaktır. Bu nöbetten sonra belirlenecek bir tarihte Munzura gidilecek ifadelerini kullandı.

16 Ağustos 2019 - Siyaset --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Güncel Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 31 00
Reklam bilgi


Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?