Cem Bialetti’de işçiler tırın önünü kesti

Cem Bialetti işçileri grevlerinin 13’üncü gününde, dışarıya mal sevkiyatı yapmak için yüklenen tırın fabrikadan çıkmasına izin vermiyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Başiskele Kullarda bulunan Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Cem Bialetti fabrikası işçileri toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle 5 Mayıs tarihinden çıktıkları grevi tüm kararlılığı ile sürdürüyor. Haklarını almak için fabrika önünde grevlerini sürdüren işçiler işveren arasında dışarıya mal sevkiyatı yapılmak istenmesi nedeniyle gergin anlar yaşandı. Fabrika önüne çok sayıda polis sevk edildi. İşçiler mamulün yüklendiği fabrikadan çıkmasına izin vermedi. Tır şoförü ise tırdan inerek fabrikayı dışına çıktı. Tır şoförünün bu hareketi işçilerden büyük alkış aldı. Ancak işveren polis aracılığı ile işçilere bir tutanak göndererek, yüklenen mamullerin bitmiş mamul olduğunu ve bunun bilirkişi tarafından tespit edildiğini söyledi. İşçilerin direnişi sürüyor. Fabrikada 100 civarında işçi çalışıyor.

MAMÜLÜN TARAFLAR TARAFINDAN TESPİT EDİLMESİ GEREKİYOR

Fabrikada örgütlü olan Birleşik Metal İş Sendikası Şube Başkanı Telat Çelik, “Burada toplu sözleşmede bir anlaşma ortaya çıkaramadık. Yasal bir grev başlattık. Grevin ilk günlerinde içeriden işveren bazı ürünlerin bitmiş mamul olduğunu söyleyerek dışarı çıkarmak istedi. İtiraz ettik. Grev kanunu açık. Bir ürünün bitmiş bitmemiş mamul olduğu meselesi tarafların tespiti ile değil ilgili yasa gereği iş mahkemelerinin yapacağı bir tespittir. O gün malı çıkartamadılar. Bugün de emniyet tedbir aldı.

MALLARI AMİRİ MÜDÜRÜ YÜKLEDİ

İçeri bir araç çektiler. İçeride aracı yüklediler. İçeride memuru amiri kim varsa hep bir elden greve çıkan işçinin işini yaparak yani suç işleyerek bunu yaptılar. Emniyet bize bir tutarak getirdi. Mahkeme sözüm ona bir karar vermiş. Bilirkişi raporuymuş. Onlar görmüş. Mallar bitmiş mamulmüş. Aracın buradan çıkması gerekiyormuş.

GREV KIRICILIĞI

Biz bu sürecin bir tarafıyız. Lehimize veya aleyhimize mahkeme veya bilirkişi tespit yapmışsa bunun bize tebligatı gerekir ki biz de ona göre kendi kanuni haklarımızı kullanalım. Bize yasal hiçbir tebligat yok. Şimdi diyorlar ki bu araç buradan çıksın. Burada yasal grev nöbetçileri var. Refakat etmesi lazım. Ürünün kontrol edilmesi lazım. Burada bir derebeylik var. Bunun en kibar tabiri grev kırıcılığıdır. Buradayız bekliyoruz. Ortada bir anlaşmazlık var. Bilirkişi raporu varsa tebliğ et. Gizlenerek ve kaçırılarak yapılıyor” dedi.

17 Mayıs 2019 - Sendika 100 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?