19 Mayıs’ta dünya “Atabarı” oynayacak  

Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100'üncü yılı nedeniyle Türkiye'nin 81 ili ile 19 ülkede aynı anda Atabarı oynanacak. İlimizde de aynı gün aynı saatte yıkılan valilik alanında Kent Meydanı'nda 850 kişi tarafından Atabarı oynanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformunun Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile yaptığı iş birliği kapsamında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla Türkiye'nin 81 ili ile 23 ülkede aynı anda "Atabarı" oynanması için “Dünya Atabarı Oynuyor” projesi hazırlandı.

850 KİŞİ YER ALACAK

Bu projenin ilimizdeki yürütücülüğünü ise Kocaeli Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü üstlendi. Proje Koordinatörü olarak görev yapan Nebi Keskin tarafından yürütülen proje kapsamında, 19 Mayıs Pazar Günü saat 19.19’da yıkılan valilik alanındaki Kent Meydanı’nda 850 kişi tarafından “Atabarı” oynanacak. Proje ile ilgili Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için de müracaatta bulunulduğu öğrenildi.

ATABARI’NIN HİKÂYESİ

1936 yılında Artvin oyun ekibinin, Ulu Önder Atatürk’ün isteği ile Balkan Festivaline çağrılmasıyla başlıyor, Atabarı hikâyesi. Festivale ilgi büyüktür. Dolmabahçe Sarayı’ndaki salon hınca hınç doludur. O gece Artvin Ekibi gösterisine başladığında Atatürk de piste ilerleyip oyuna girer ve gecenin en coşkulu anları yaşanır. Ekiplere verilen yemekte Atatürk, Artvin ekibine özel beğenileriyle birlikte ikramda bulunur, üçer tane de badem sunar. Artvin ekibi, öylesine gururlanır ki o üç bademi yiyemez, saklar. Artvin’e dönüşte kentin valisine yaşadıkları muhteşem anları anlatırlar ve o üçer bademi valiye teslim ederler. Dilekleri Atatürk’le oynadıkları Artvin barının adının bundan sonra Atabarı olarak sonsuzluğa uzanmasıdır. Ankara’ya çekilen telgrafa Ulu Önder “Uygundur” der. İşte o günden sonra Artvin barı, Atabarı şeklinde anılır.

14 Mayıs 2019 - Genel 117 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?