Seyit Salman Yenikent’e aday

Derince Yenikent Mahallesi Muhtar Adayı Seyit Salman ve ekibi çalışmalarını sürdürüyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Seyit Salman neden aday olduğuna ilişkin açıklama yaparak, “Mahallemiz otuz binden fazla nüfusuyla neredeyse bir ilçe büyüklüğünde. Biz de bu büyük mahalleyi mahalleliyle birlikte yönetmenin mümkün olduğunu söylüyoruz. Birlikte yönetmekten kast ettiğimiz şey de Yenikent sakinlerinin, site yönetimlerinin, esnafların, buradaki dernek yöneticilerinin belirli aralıklarla buluştuğu bir mahalle meclisi oluşturmak istiyoruz. Bu mahalle meclisi herkese açık olsun. Sokak sokak, site site eksiklerimiz, bizi rahatsız eden, değişmesi gereken şeyleri belirleyip belediyenin yetkililerine muhtarlık öncülüğünde mahalle meclisi olarak iletelim. Biz çalışmamızı kapı kapı gezerek sürdürdük. Son ana kadarda sürdüreceğiz, birlikte karar vermenin, gittiğimiz her yerde birlikte yönetmenin mümkün olduğunu anlatıyoruz ve çok olumlu tepkilerle karşılaşıyoruz” dedi.

BİRLİKTE HAREKETE GEÇERSEK YAPARIZ

Yenikent’te uzun yıllar muhtarlık yapan Mehmet Özdemir’in ve şu anda da mevcut muhtarın 1. sıra azası olan Seyit Salman, “Mahallemize dair on tane somut önerimiz var ve bu önerilerin hiçbiri yapılamayacak şeyler değil, ama biz ‘bizi seçin biz yapalım’ demiyoruz. Diyoruz ki bunları ve daha fazlasını ancak birlikte hareket edersek yapabiliriz. Gittiğimiz her yerde meramımızı anlatmadan önce vatandaşa soruyoruz: ‘Senin gözünden bu mahallenin eksiği ne? Neyin değişmesi gerekir?’ bir dokunuyoruz bin ah işitiyoruz. Sokak köpeklerinin çocukları kovalamasından, kimi sokaklarda aydınlatma ışıklarının bozuk olmasından, kaldırımlardan pek çok şeyden şikâyetçiler. Çoğu zaman bu şikâyetlerin karşılıksız kalmasından yakınıyorlar” diye konuştu.

image-11.png?

10 SOMUT ÖNERİ

Mahalleye dair önerilerinden bahseden Salman, “Bizim 10 somut önerimizden birisi mahallemizde kamuya ait bir kreşin yapılması, bu sadece annelerin değil bütün bir ailenin sorunu. İnsanlar yüksek fiyatlı kreşleri karşılayamıyor, uygun fiyata ya da ücretsiz bir kreş neden yapılmasın? Üstelik daha önce vardı ve kapatıldı. Bir diğeri kapalı pazar yerinin haftanın bir günü kadınlar için el emeği pazarına çevrilmesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Ev hanımları yaptıkları ürünleri sergileyecek alanlar bulamıyor, böylelikle onlara da olanak sağlanabilir. Başka bir önerimiz mahallemizin belirli yerlerinde yüksek gerilim hatları var ve bunların yer altına alınması gerekir. Bu ve buna benzer somut önerilerimiz var” dedi.

MUHTARLIĞI AKTİFLEŞTİRECEĞİZ

Seyit Salman sözlerini şöyle sürdürdü: "Çaldığımız kimi kapılarda insanlar 'muhtarlığa senede bir defa ya gidiyoruz ya gitmiyoruz önemli olan belediyeler' diyor. Biz de onlara muhtarlığı aktif hale getirmenin neden önemli olduğunu anlatıyoruz. Mahalle yaşayan canlı bir organizma gibi ele alınmalı. Her mahallede şikâyetlerin, ihtiyaçların ilk elden iletildiği yer genel olarak muhtarlıklardır. Vatandaş belediyeyi arayıp ulaşamamaktan ya da talebinin yerine getirilmediğinden yakınıyor. Muhtarlık ise hemen ulaşabileceğiniz bir yer. Bahsettiğimiz şekilde mahalle meclisi aracılığıyla muhtarlığı aktif hale getirebilirsek, belediyeyi de harekete geçirme olanağımız artar.”

image-13.png?

14 Mart 2019 - Gündem 88 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?