Kocaeli’nin ihracat rakamı açıklandı

KSO Başkanı Zeytinoğlu Kocaeli dış ticaretini değerlendirerek, “İlimiz şubat ayında Türkiye ihracatının yüzde 17,6’sını gerçekleştirdi” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli dış ticaret rakamlarını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerine göre, şubat ayında Kocaeli’den yapılan ihracat 2,4 milyar dolar, ithalat ise 2,9 milyar dolar oldu. Geçen yılın şubat ayına göre Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat yüzde 5,5 artarken, ithalat yüzde 30,1 oranında geriledi. İlimizden gerçekleşen 2,4 milyar dolar ihracat ile yine İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan il olduk. Ve Türkiye ihracatına yüzde 17,6 katkı sağladık. Kocaeli Gümrüklerinden yapılan revizyon ile ocak ayında da ihracatın yüzde 17.5 oranında artı. Kocaeli Gümrüklerinden son aldığımız rakamlara göre ilimizden ilk iki ayda toplam 4.7 milyar dolar ihracat yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminin yüzde 11,1 üzerinde. Bu yıl da ilimizin ihracata hızlı başladığını memnuniyetle görüyoruz. Buradan ihracatçı tüm firmalarımızı kutluyoruz. TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 azalırken, bir önceki aya göre yüzde 1 arttı” dedi.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ VERİSİ

Sanayi üretim endeksi verisini de değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ocak ayında sanayi üretiminin taban yaptığını, aylık bazda toparlanmanın olduğunu söyleyerek, “Sanayiciler olarak en fazla üzerinde durduğumuz sanayi üretim ve imalat sanayi rakamları. Ocak ayında sanayi üretimindeki yıllık bazdaki gerilemeye rağmen bir önceki aya göre sınırlı da olsa toparlanma olduğunu görüyoruz. Aylık bazda gerçekleşen yüzde 1’lik artışı önemli buluyoruz. Aylık bazdaki bu artışın faizler ve enflasyondaki gerilemeyle örtüştüğü kanaatindeyiz.” dedi.

SANAYİ ÜRETİMİNDE ARTIŞ DEVAM EDECEK

Ana sanayi grupları içerisinde ocak ayında yıllık olarak imalat sanayideki yüzde 7.5, ara mallarındaki yüzde 10.9, sermaye mallarındaki yüzde 8.1’lik gerilemenin dikkat çekici olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Sanayi üretim endeksi verilerinin aylık olarak detaylarına baktığımızda ise imalat sanayiden yüzde 1.1, enerjiden yüzde 1.4, ara malından yüzde 2.2 katkı geldiğini görüyoruz. İhracatımızdaki gelişmeler ve iç talepteki artışla birlikte aylık bazda sanayi üretiminde de artışların devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

 

 

14 Mart 2019 - Ekonomi 28 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?