Ercan Yamen Üniversitelilerle buluştu

İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, Arslanbey Meslek Yüksek Okulu’nda üniversite öğrencileriyle buluşarak, tarihi ve turizm hakkında söyleyişi gerçekleştirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, Kocaeli Üniversitesi Aslanbey Meslek Yüksek Okulu’nda öğrencilerle buluştu. Okul tarafından davet edilen programda, Ercan Yamen Kocaeli’nin tarihi ve turizmi hakkında üniversitelilere bilgiler aktardı. Samimi ortamda gerçekleşen büyük ilgi gören buluşmaya farklı bölümlerden yaklaşık 200 öğrenci katıldı. Yamen konuşmasında; Kocaeli’nin ilk çağlarda, Bithynia adı verilen bölgede kurulan ver sırasıyla, Olbia, Astakos, Nicomedia, İznikmid, İzmid ve Kocaeli adlarını aldığını belirtti.

KOCAELİ’NİN TARİHTEKİ ADI

Yamen konuşmasının devamında, bugünkü Kocaeli adıyla ilgili olarak şu bilgileri aktardı: “Osmanlı Devleti İzmit ve civarını Orhan Gazi zamanında 1337 yılında fethetmişti. Bölgeyi fetheden Türk ordusunun komutanı Akça Koca idi. Bu komutana duyulan sevgi ve hürmetin bir ifadesi olarak ‘Koca İli’ deniyordu. Daha sonralarda bu isim dilden dile ‘Kocaeli’ olarak değişkenlik göstererek bugünkü Kocaeli adını aldı”

HÜNKÂR ÇAYIRI’NIN ÖNEMİ

Yamen, Fatih Sultan Mehmet ölümüyle ilgili tarihte hala tartışılan konuya da ışık tutarak şu ifadelere yer verdi: “ Fatih Sultan Mehmet’in hedefinde Roma’yı almak vardı. Sefer öncesi Gebze’deki Hünkar Çayına büyük bir otağ kurdu. Her şey hazırlanmış, savaş gemileri ve askerler sabahın olmasını bekliyordu. Sefer öncesi dualar edildi, namazlar kılındı. Fakat Sultan Mehmet o gece otağında henüz 59 yaşındayken yaşamını yitirdi. Tarihte hala Fatih Sultan Mehmet için, gut hastalığından öldüğü sanılmakla birlikte, zehirlendiği de rivayeti de öne sürülmektedir.”

KARTEPE GEZİSİ YAPILACAK

Öte yandan sohbette öğretim görevlileri ile öğrenciler kentin tarihi dokusu, turizme olan ilgi, tarihi eserlerin ortaya çıkarılması, korunması, teşhisi özellikle Çukurbağ kazı alanında yapılan arkeolojik çalışmalar hakkında da merak ettiklerini sordu. Bunlara yanıt veren Yamen, özellikle turizm noktasında öğrencilere, “Kartepe’yi kimler gördü” sorusunu yöneltti. Oldukça az sayıda öğrencinin gezdiğini görmesi üzerine okul yönetimiyle birlikte bir Kartepe turu yapılması kararına varıldı. Programın sonunda öğretim görevlisi Ertan Karaçay tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

14 Mart 2019 - Kültür-Sanat 41 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?