14 Mart’ta bir maaş ikramiye talebi

Kocaeli Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklaması yaparak 14 Mart’ta bir maaş ikramiye talebinde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız, 14 Mart Tıp Bayramı olarak anılan tarihin uzun yıllardır bayram coşkusu ve sevinci ile kutlanamadığına dikkat çekerek, “Yıllardır bu anlamlı günü sağlık çalışanları değil, sağlık çalışanlarını sorunlar yumağı içinde bırakanlar kutlamaktadır. Sağlık çalışanları ise hak ettikleri ücretler, yıpranma hakları,3600 ek gösterge verilene, döner sermaye ek ödemesinin emekliliğe sayılması, zorla dayatılan nöbetler ve mesai mefhumu tanımayan performans uygulamaları kaldırılana kadar 14 Mart’ı bir bayram olarak değil hak arama günü olarak anacaklardır” değerlendirmesinde bulundu.

KUTLAMA YERİNE HAK ARAYIŞI

14 Mart’ın Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi ve aynı zamanda 14 Mart 1919'un İstanbul'u işgal eden düşmana karşı tıbbiye öğrencilerinin ve hekimlerin protestosunun yıl dönümü olduğunu hatırlatan Ayyıldız, “Her iki hadisede başlı başına her yıl kutlamaya değer olaylardır. Ancak yıllardır kutlamalar yerini hak arayışlarına bırakmıştır. Çünkü sağlık çalışanlarının bırakın yeni kazanımları, özlük, mali ve sosyal hakları her yıl bir önceki yılın kötüsüne gitmektedir. Sağlık çalışanları yalnızca seçim dönemlerinde hatırlanıyor.  O dönemlerde de sadece vaatler veriliyor.  Ancak geçen zamanda o vaatler de yerine getirilmiyor. Yıpranma hikâyesiyle sağlık çalışanları yıllardır uyutulmaktadır. Her yıl çeşitli şekilde iktidar partisi yöneticileri bu konuyu çözeceklerini söylemelerine rağmen ne hikmetse bir türlü bu sorun çözülememiştir” dedi.

3600 EK GÖSTERGE SORUNU

3600 ek gösterge sözünün de henüz yerine getirilmediğini ifade eden Ayyıldız, “Bir diğer sorun ise ek ödemelerin emekli olurken emekli aylıklarına dahil edilmemesi konusudur. Ek ödeme ve tazminatların maaşlara yansıtılmaması nedeniyle emeklilikte maaşlar yarı yarıya azalmaktadır. Bu nedenle yüz binlerce sağlık çalışanı emekliliği hak etmesine rağmen maaşlarının yarı oranda azalması  nedeniyle hala çalışmak zorunda kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

VERGİ DİLİMİ SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Memurların enflasyona yenik düşen maaşlarına bir darbenin de her yıl gelir vergisinden dolayı artan vergi yükünden geldiğine dikkat çeken Ayyıldız, yüz binlerce memurun mayıs ayında bir üst vergi dilimi olan yüzde 20’lik dilime gireceğini belirtti. Ayyıldız, “Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimlerinin düşük tutulması nedeniyle memurlar daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimine geçiyor ve ödedikleri gelir vergisi oranı yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkıyor. Vergi dilimleri sabitlenerek ve çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınarak bu sorun aşılmalıdır” dedi.

14 MART’TA BİR MAAŞ İKRAMİYE TALEBİ

Ayyıldız, Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nda (TÜSEB) görevli çalışanlara her yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda birer maaş ikramiye verildiğini ifade ederek, bu ikramiye uygulamasının tüm sağlık camiasına yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.  Döner sermayelerin de denge tazminatının altında kalması nedeniyle sağlık çalışanlarının yine başka bir mağduriyet daha yaşadığını belirten Ayyıldız, “Sağlık çalışanlarının sorunları sıralamakla bitmez. Bu nedenle sorunların çözümü için biran önce harekete geçilmeli. Sağlık Çalışanlarının gelecek kaygılarının had safhaya ulaştığı bir dönemde Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz “ sözüyle taktirini ve güvenini kazanmış Hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum” dedi.

13 Mart 2019 - Sendika 126 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?