Yıldırım: “Sağlıkta acil önlem alınmalı”

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi İl Divan Toplantısını Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı İdris Baykan, Yusuf Dural’ın katılımlarıyla gerçekleştirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

İl Yönetimi, İlçe Temsilcileri ve İşyeri Temsilcilerinin de katıldığı Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi İl Divan Toplantısında konuşan Şube Başkanı Erdal Yıldırım, “Bizler Kocaeli Şube olarak, yıllardır üyelerimizin dertleri ile dertlendik, onların yaşadıkları üzüntüleri bizlerde kalbimizde hissettik. Tüm bunların yanı sıra üyelerimizin mutlu günlerinde de yanlarında olduğumuzu göstererek bu büyük aileyi bugünlere getirmeyi başardık.

SAĞLIK BİR EKİP İŞİDİR

Sağlık çalışanlarımız artık Sağlıkta Dönüşüm döneminde karşılaştığı sorunları daha fazla yaşamak istemiyor. Ücret dağılımındaki adaletsizlikler, aile ve sosyal hayatını bitiren iş yükü, nöbetler, başta şiddet olmak üzere sağlığı ve güvenliğini tehdit eden riskleri tekrar yaşamak istemiyoruz. Yıpranma payı, 3600 ek gösterge ve Çöken Döner Sermaye Sistemi artık sağlık çalışanlarımızın kanayan yarası olmuştur. Her platformda dile getirdiğimiz gibi; sağlık bir ekip işidir. O nedenle sağlık alanında yapılan tüm iyileştirmeler bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmeli ve iş barışını zedeleyecek kararlara imza atılmasının önüne geçilmelidir” dedi.

DÖNER SERMAYE EŞİTSİZLİĞİ EN ÖNCELİKLİ KONULARIMIZDAN BİRİ

Genel Başkan Yardımcısı İdris Baykan, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının sorunları hakkında açıklamalarda bulundu. Döner sermaye sistemindeki sorunlara değinen İdris Baykan, “Sendikamızın çözüme kavuşması için mücadele vereceği en önemli alanlardan biri döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizliklerdir. İstihdam yetersizliği nedeniyle 4 ebe ve hemşirenin yapması gereken işi bir ebe ve hemşire yapıyor.  Sağlık çalışanları ailelerini göremez hale geldi. Sağlık çalışanlarımızın aile yapıları bozuldu ve istihdam yetersizliği giderilmezse bu sorun sağlık çalışanlarının hayatını alt üst etmeye devam edecek” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI ÇALIŞANLARININ SORUMLULUĞUNU ALMALI

Sağlık hizmetinin bir hak olduğunu ve anayasal güvence ile teminat altına alındığını hatırlatan Baykan, sağlık hizmetinin bir kamu hizmeti olduğunu dolayısıyla sağlık hizmeti alan kişilerin tedavi sırasında zarar görmesi durumunda sorumluluğu sağlık çalışanlarına yüklemenin önemli bir adaletsizlik olduğunu, sorumluluğu Sağlık Bakanlığı’nın alması gerektiğini ifade etti. Bir hâkimin yanlış karar vermesi durumunda hâkime değil Adalet Bakanlığına dava açılabildiğini söyleyen Baykan, aynı uygulamanın sağlık çalışanları içinde hayata geçmesi gerektiğini dile getirdi. Baykan, “Bizler inanıyoruz ki, yeni dönemde belirlediğiniz hedefler, güçlü teşkilatımıza yakışan hedeflerdir. Kocaeli’de Erdal Başkanımız ve güçlü teşkilatı ile güzel işler yapacağız. Hepimizin hedefi sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın haklarını daha ileriye taşımak, yeni kazanımlar elde etmek. Bu şiarla bundan sonra daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. İnşallah yarınlar daha aydınlık olacaktır” dedi.

 

 

11 Mart 2019 - Sendika 84 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?