Gıda Mühendisleri, kadınları unutmadı

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Üyelerinin büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciliği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle etkinlik düzenledi. Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciliği üyeleri ve yakınları katıldı.

2018 YILININ İLK 10 AYINDA 203 KADIN CİNAYETİ

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Oda Temsilci Yardımcısı Aysel Korkmaz Sözen, 8 Mart’ın biz kadınlar için önemine değindikten sonra, ülkemizde Mustafa Kemal Atatürk’ün getirdiği laiklik ilkesi sayesinde kadınların 1934 yılında, birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu belirtti. Daha sonra son yıllarda artan kadına şiddet ve kadın cinayetlerine de değinen Sözen, 2018 yılının ilk 10 ayında en az 203 kadının öldürüldüğünü ifade etti. Açılış konuşmasının ardından Eğitim Komisyonu üyelerinin hazırladığı sinevizyon gösterisinde, kadının çalışma yaşamındaki sorunlarına dikkat çekildi. Kadın üyelerimizin en önde ve aktif bir şekilde yer aldığı Oda faaliyetlerinden kesitler sunuldu. Sinevizyondan sonra duygusal anlar yaşatan etkileyici bir şiir dinletisi gerçekleştirildi.

“BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

Daha sonra TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal, Ekim 2017 tarihinden bugüne yapılan yoğun faaliyetlerden bahsetti. Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilciliği’nin üyelerinin katılımıyla güçlendiğini, birlikte güçlü olduklarını ifade etti. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Avukat Pınar Akbina, “Kadın Haklarında Dünden Bugüne” konusunu ele aldı. İlk olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Konuşmasına, 8 Mart’ı yaratan, 8 saatlik çalışma süresi için mücadele ederken yanarak yaşamlarını yitiren 129 New York’lu dokuma işçisi kadını anarak başladı. Av. Akbina, İnsanlık Tarihi boyunca kadının hep ezilmediğini, insanlığın ilk dönemlerinde kadının toplumda önder konumunda olduğunu belirtti. Ancak ekonomik biçimin bir aşamasında erkeğin kadını alt ettiğini ve bununla birlikte kadının ikinci sınıf, ezilen cinsiyet durumuna düşürüldüğünü açıkladı.

4.jpg?

“KADINA ŞİDDET 15 YILDA YÜZDE 1400 ARTTI”

Akbina, kadınların aynı işi yapan meslektaşlarına oranla daha az ücret aldığını, işyeri kreşleri gibi olanakları olmadığı için kadınların çalışamadığını, işyerlerinde meydana gelen tacize ve mobinge erkeklerden daha fazla maruz kaldığını belirtti. Artan kadına şiddet, kadın ve çocuklara yönelik istismar olaylarına değinen Akbina, kadına yönelik şiddetin son 15 yıllık dönemde yüzde 1400 arttığını dile getirdi. Kadınların günümüzde sahip olduğu seçme ve seçilme hakkı, miras hakkı, velayet hakkı, resmi evlilik ve boşanma hakkı gibi birçok hakkın Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’nın kazanımları olduğunu ifade etti. Ayrıca kadınların insanca yaşam hakkının güvencesi olan Laikliğe de Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kavuştuğunu belirtti. Bu kazanımların zor şartlarda, büyük mücadelelerle elde edildiğine ve bu hakların demokratik ve laik bir yönetim sistemi ile iyileştirileceğine ve ileriye taşınabileceğine dikkat çekti.

 

11 Mart 2019 - Kadın 77 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Güncel Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Güncel Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 31 00
Reklam bilgi

Anket Yeni sitemizi nasıl buldunuz?